а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

задевало

мн. задевала
Вид збор: Именка, среден род
Лице што се задева.
Англиски: teaser
Примери:
Не му обрнувај внимание на тоа задевало.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи