а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

задебели

задебелат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 49887
1. Направи да биде подебел.
Англиски: fatten Албански: trashet
Примери:
Храната ги задебели свињите.
Задебели ги малку буквите.
2. (се задебели) Почне да се дебели.
Англиски: fatten Албански: fillon të trashet
Примери:
Многу си се задебелил!
Изведенки
1. задебелува несв.
(се) задебелуваат
2. задебелување ср.
мн. задебелувања
Пример: Задебелувањата на кожата од овој тип може да бидат опасни.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК