а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

задгробен

задгробниот
Вид збор: Придавка
Што се однесува, според религиозните верувања, на тоа што постои, што доаѓа по смртта.
Англиски: after-death
Употреба: Религија
Примери:
задгробен живот, задгробни суштества
FlexiMac
 менување на македонски глаголи