а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

задвижи

задвижат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да движи.
Англиски: move Албански: lëviz
Примери:
Надојдената вода ги задвижи воденичките камења.
2. Почне да движи, да мрда нешто.
Англиски: move Албански: lëviz
Примери:
Ги задвижи прстите.
3. (се задвижи) Почне да се движи.
Англиски: move Албански: lëviz
Примери:
Нејзините малечки ножиња брзо и лесно се задвижија во тактот од музиката.
Изведенки
1. задвижува несв.
(се) задвижуваат
2. задвижување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи