а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

задави

задават
Вид збор: Глагол, свршен
1. Усмрти некого со давење, со спречување на дишењето.
Англиски: strangle Албански: mbyt
Примери:
Го задавиле со копринена шамија преку устата.
Едно куче ја задави нашата мачка.
2. Усмрти некого со давење во вода.
Англиски: drown Албански: mbyt
3. задуши
Англиски: suffocate Албански: i zë frymën
4. (се задави) Се усмрти со давење (со вода, со храна).
Англиски: suffocate Албански: mbyt
Примери:
Му застана нешто во грлото и за малку ќе се задавеше.
5. (се задави) се задуши
Англиски: suffocate Албански: i zë frymën
Изведенки
1. задавува несв.
(се) задавуваат
2. задавување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи