а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

загушување

мн. загушувања
Вид збор: Именка, среден род
задушување
Англиски: suffocation
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Еколозите маршираа со гас-маски барајќи затворање на индустриските капацитети додека трае загушувањето на Скопје.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи