а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

загука

загукаат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да гука.
Англиски: coo
Примери:
Загукаа гулабите во гулабарникот.
Изведенки
загукува несв.
загукуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи