а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

загуди

загудат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да гуди.
Англиски: fiddle
Употреба: Музика и танц
Примери:
И пак загудија гуслите и ѕвекнаа чаши.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи