а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

загуга

загугаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. За бебе - почне да гуга.
Англиски: coo Албански: gugas
Примери:
Бебето загуга.
2. За гулаб - почне да гуга.
Англиски: coo Албански: gugat
Примери:
Надвор загугаа гулаби.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи