а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

загубар

мн. загубари
Вид збор: Именка, машки род
Компанија што е во загуба.
Англиски: loser Албански: humbës
Употреба: Економија , Разговорно
Примери:
Преку ноќ со одлука на хартија загубарот стана профитабилен.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи