а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

загруби

загрубат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Стане груб.
Англиски: roughen Албански: bëhet i vrazhdë
Примери:
Платното загруби од нечистотија.
2. Направи да стане грд.
Англиски: ugly Албански: shëmtoj
Примери:
Тешкиот аргатски живот и ги загрубел рацете.
Изведенки
1. загрубува несв.
загрубуваат
2. загрубување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи