а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

загрози

загрозат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Изложи, доведе во опасност некого или нешто.
Англиски: endanger Албански: rrezikoj
Примери:
Мојата егзистенција е сериозно загрозена.
Лизгањето на земјиштето загрози неколку семејства.
2. (се загрози) Се доведе во опасност.
Англиски: endanger Албански: rrezikoj
Примери:
Ако ги критикуваш, сам ќе се загрозиш.
Изведенки
1. загрозува несв.
(се) загрозуваат
2. загрозување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи