а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

загрозен

загрозени
Вид збор: Придавка
Што е изложен, доведен во опасност.
Англиски: endangered
Примери:
загрозени животни
загрозено подрачје
Изведенки
загрозеност ж.
Состојба, положба на тој што е загрозен, на тоа што е загрозено.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи