а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

загрли

загрлат
Вид збор: Глагол, свршен
Припокрие со земја растение околу коренот.
Употреба: Земјоделство
Примери:
Отидоа на нива да ја загрлат пченката.
Изведенки
1. загрлува несв.
загрлуваат
2. загрлување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи