а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

загризе

загризат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да гризе.
Англиски: bite Албански: kafshon
Примери:
Скрши големо парче од лебот и го загриза.
Жедно загризавме во резанките од лубеницата.
2. Почне да го мачи, да го тревожи нешто.
Англиски: torment Албански: mundoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Уште тогаш го загриза чувството на колебање.
Го загриза совеста.
3. (се загризе) Почне да се гризе себеси или еден со друг.
Англиски: bite Албански: kafshoj
Примери:
Се загриза невидливо за устата.
Се загризаа како кучиња.
Изведенки
1. загризува несв.
(се) загризуваат
2. загризување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи