а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

загрижувачки

загрижувачкиот
Вид збор: Придавка
Што загрижува, што предизвикува загриженост.
Англиски: worrying
Примери:
загрижувачки мисли
загрижувачко писмо
FlexiMac
 менување на македонски глаголи