а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

загрижен

загрижениот
Вид збор: Придавка
1. Што има грижи; што е обземен од грижи за некого или за нешто.
Англиски: worried
Примери:
загрижен човек
загрижени другари
2. Што изразува грижа, беспокојство, вознемиреност.
Англиски: worried
Примери:
загрижен глас
загрижено лице
Изведенки
1. загрижено прил.
Пример: Ме слушаше загрижено.
2. загриженост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи