а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

загреши

загрешат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да греши.
Англиски: err Албански: fillon të gaboj
Примери:
Загреши при броењето на парите.
2. ми (ти, му...) се згреши. Му тргне кон лошо, Добие неповолен развој.
Англиски: worsen Албански: prapsht, përkeqësohet
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Му се загреши работата, не излезе како што треба.
Изведенки
загрешува несв.
(се) загрешуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи