а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

загреви

(се) загреват
Вид збор: Глагол, свршен
се сожали
Англиски: pity
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Се загревија и го прибраа кутрото дете.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи