а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

загревен

загревниот
Вид збор: Придавка
1. Што се загрева, што е изложен на загревање.
Англиски: heated
Примери:
загревна површина
2. Што е за жалење; беден, кутар, несреќен.
Англиски: pitiable
Примери:
загревен селанец
FlexiMac
 менување на македонски глаголи