а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

загреб

мн. загреби
Вид збор: Именка, машки род
1. (обично во мн.) Изгребана и расфрлена земја (од кучиња, пилиња).
Албански: tokë e gërvishtur
2. (обично во мн.) Болест на кожата со појава на дамки и ситни брончиња.
Албански: sëmundje e lëkurës
Употреба: Медицина
FlexiMac
 менување на македонски глаголи