а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

загреан

загреаниот
Вид збор: Придавка
1. Што е топол.
Англиски: warm
Примери:
загреан воздух, загреан восок
2. Што е воодушевен, заинтересиран за нешто.
Англиски: interested
Употреба: Преносно значење
Примери:
Салата беше полна со загреани љубители на културата.
Изведенки
1. загреано прил.
Пример: Тој бил загреано вљубен благородник.
2. загреаност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи