а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

загои

загојат; загој, загојте; загојав, загојаа и загоив, загоија; загојал, загоил; загојан; загоев, загоеја; загоел; загоен
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да гои (обично за добиток).
Англиски: fatten Албански: majm, ushqej
Примери:
Свињата ја загоил со посебна храна.
2. (се загои) Почне да се гои.
Англиски: fatten Албански: fillon të trashet
Примери:
Од многу јадење се загои.
Изведенки
загојува несв.
(се) загојуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК