а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заговор

мн. заговори
Вид збор: Именка, машки род
Тајно здружување за заедничко дејствување против некого или нешто со политички или други цели.
Англиски: conspiracy Албански: komplot
Примери:
Дворјаните коваа заговор против кралот.
Нема власт без буна и заговор.
Луѓето свикнаа на заговори и штрајкови.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи