а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заговорнички

заговорничкиот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на заговор.
Примери:
Заговорничко однесување.
Заговорнички собири.
Изведенки
заговорнички прил.
Пример: Го праша тихо, заговорнички. Дејствуваа заговорнички.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи