а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заговорник

мн. заговорници
Вид збор: Именка, машки род
1. Лице што учествува во заговор.
Англиски: conspirator Албански: konspirator
Примери:
Тој е опасен заговорник.
Тие постојано нешто шушкаат, како заговорници.
2. Лице што заговара, се застапува за нешто.
Англиски: supporter Албански: përkrahës, mbështetës
Употреба: Книжевен збор
Примери:
Тој е заговорник на една нова вредносна критика.
Тие станаа единствени заговорници на македонската кауза.
Изведенки
1. заговорница ж.
мн. заговорници
2. заговорничка ж.
мн. заговорнички
FlexiMac
 менување на македонски глаголи