а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заговара

заговараат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. заговори
Англиски: talk Албански: bisedon
2. Прави, почнува заговор.
Англиски: conspire Албански: konspiroj
Примери:
Тој заговара против мене.
3. Се зазема, се застапува за нешто.
Англиски: support Албански: këshilloj
Примери:
Тие заговараат војна.
Изведенки
заговарање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи