а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

загнои

загнојат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да гнои.
Англиски: fester
Употреба: Медицина
Примери:
Му загнои раната на ногата.
Изведенки
1. загнојува несв.
загнојуваат
2. загнојување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи