а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

загноен

загноени
Вид збор: Придавка
Што е со гној, што има гној.
Англиски: septic
Употреба: Медицина
Примери:
Се вратил со загноена рана.
Зинуваа и им се покажуваа црвените и загноени непца.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи