а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

загние

загнијат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да гние.
Англиски: rot
Примери:
Загнија плодовите по нивите, немаше кој да ги собере.
Изведенки
1. загнива несв.
загниваат
2. загнивање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи