а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

загне

(се) загнат; загни, загнете; загнав, загнаа; загнал; загнат; загнев, загнеа; загнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 10330
Се стрчне, се залета, јурне по / кон некого.
Англиски: storm
Примери:
Едно куче се загна по него.
Излегоа на улицата и се загнаа да ги бркаат децата.
Се беше загнал да го фати.
Изведенки
1. загнува несв.
(се) загнуваат
2. загнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК