а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

загнаси

загнасат
Вид збор: Глагол, свршен
загади, извалка
Англиски: pollute
Примери:
Селаните ја загнасија реката.
Кучето пак ги загнаси скалите.
Изведенки
1. загнасува несв.
загнасуваат
2. загнасување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи