а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

загмечи

загмечат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да гмечи.
Англиски: squash
Примери:
Силно го загмечи грозјето.
Изведенки
1. загмечува несв.
загмечуваат
2. загмечување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи