а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заглушувачки

заглушувачкиот
Вид збор: Придавка
Што е многу силен и може да заглуши.
Англиски: deafening
Примери:
заглушувачки истрел
Изведенки
заглушувачки прил.
Пример: Моторот забуче заглушувачки.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи