а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заглушителен

заглушителниот
Вид збор: Придавка
заглушен
Англиски: deafening
Изведенки
заглушително прил.
Пример: Грми силно, заглушително.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи