а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заглушен

заглушниот
Вид збор: Придавка
1. Што е бучен, гласен.
Англиски: deafening
Примери:
Заглушна врева.
Заглушни експлозии.
Заглушен шум.
2. Што е тивок, прикриен.
Англиски: muffled
Примери:
Заглушено стенкање.
Изведенки
1. заглушно прил.
Пример: Tој исписка остро и заглушно.
2. заглушено прил.
Пример: Чешмата жуборка тивко, заглушено.
3. заглушеност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи