а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заглиби

(се) заглибат; заглибил; заглибен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 20393
1. Пропадне, потоне во глиб, во кал и сл.
Англиски: get stuck Албански: zhytem
Примери:
Тој до коленици се заглибил во тиња и кал.
Се заглиби во браздите на нивата.
2. Западне, попадне во незгода.
Англиски: get stuck Албански: zhytem
Употреба: Преносно значење
Примери:
Се заглиби во долгови.
Изведенки
1. заглибува несв.
(се) заглибуваат
2. заглибување ср.
глаг. им.