а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заглави

заглават; заглавил
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 7022
1. Стави, вметне, втера нешто во положба од која тешко може да се извлече.
Англиски: get stuck Албански: ngulis, bllokoj
Примери:
Пушката ја заглави меѓу два камена.
Тој ја заглавил секирата во тврдото стебло на дабот.
2. Настрада, пропадне, западне во незгода.
Англиски: get into trouble Албански: ngulem
Употреба: Преносно значење
Примери:
Заглавив во некои урнатини и не можев да излезам од нив.
Во таа работа брзо ќе заглавиш.
3. (се заглави) Се вовлече, се пикне во нешто.
Англиски: get stuck Албански: ngulitem
Примери:
Колата се заглави среде длабоката, црна кал на патот.
Детето се заглави меѓу решетките од оградата.
4. (се заглави) Се оневозможи движење, се создаде застој.
Англиски: get stuck Албански: bllokoj
Примери:
Се заглавија на вратата од вагонот.
Нешто се заглави во машината.
Изведенки
1. заглавува несв.
(се) заглавуваат
2. заглавување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК