а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

загатне

загатнат
Вид збор: Глагол, свршен
Наспомне, поткаже нешто оддалеку.
Англиски: announce
Примери:
Тој загатна нешто, ама јас не разбрав што сакаше да ми каже.
Во книгата се загатнати само одделни моменти од нејзиниот живот.
Изведенки
1. загатнува несв.
загатнуваат
2. загатнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи