а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

завјаса

(се) завјасаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 55458
1. Почне да вјаса.
Англиски: hurry Албански: ngut, shpejton
Употреба: Разговорно
Примери:
Децата завјасаа по патот.
2. Натера да вјаса, да побрза.
Англиски: hurry Албански: ngut, shpejton
Употреба: Разговорно
Примери:
Тој ги завјаса работниците до вечер се да завршат.
Изведенки
завјасува несв.
(се) завјасуваат