а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

завртка

заврткаат; заврткал
Вид збор: Глагол, свршен
1. вртка, заврти
Англиски: spin Албански: vërtis, rrotulloj
Примери:
Таа завртка со вретеното.
2. Заврти по малку, во помала мера.
Албански: sjell, vërtis
Примери:
Јагнето ја завртка опашката.
3. Забави, задржи некого.
Англиски: hold up Албански: vërtis, ngadalson
Примери:
Тој го завртка детето на дуќан долго време.
Сосетката ме завртка со разговори цело попладне.
4. (се завртка) Остане извесно време, се задржи некаде.
Англиски: delay Албански: vërtitem, humbem
Примери:
Се заврткав долго време в чаршија.
Се заврткал некаде по пат.
Се завртка барајќи некого.