а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заврзе

заврзат; заврзи, заврзете; заврзав, заврзаа; заврзал; заврзан; заврзев, заврзеа; заврзел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 8741
1. Стегне, прицврсти со врзување.
Англиски: tie Албански: shtërngoj
Примери:
Рацете му ги заврза одзади.
Го заврза коњот за стеблото од буката.
2. Замота, обвие нешто.
Англиски: wrap Албански: mbështjell
Примери:
Го разгради човекот и му ја заврза раната.
На главата беше заврзал чалма.
3. Започне, поведе разговор, борба и сл.
Англиски: begin Албански: filloj
Примери:
Никако не можеа да заврзат весел разговор.
Децата заврзаа снежен бој.
Сакаа да заврзат свој живот.
4. Создаде, зафати плод, заврза.
Англиски: begin Албански: ndërtoj
Примери:
Јаболкниците веќе имаа заврзано плод.
Бостанот ги заврза првите плодови.
5. (се заврзе) се заплетка, се врзе
Англиски: entangle Албански: ngatërroj
Примери:
Конецот ѝ се заврза неколку пати.
6. (се заврзе) Се започне, се поведе разговор, борба и сл.
Англиски: begin Албански: filloi
Примери:
Над самото село се заврза тешка борба.
Меѓу нив се заврза караница.
Изведенки
1. заврзува несв.
(се) заврзуваат
2. заврзување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК