а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

завре

заврат; заври, заврете; заврев, завреа; заврел; заврен
Вид збор: Глагол, свршен
1. Скрие, пикне, вовлече нешто некаде, вовре.
Англиски: stick Албански: fsheh, fut
Примери:
Ја завре главата под перница и почна да плаче.
2. (се завре) Се скрие, се пикне, се вовлече некаде, се вовре.
Англиски: hide Албански: fsheh, fut, hyn
Примери:
Тие се завреа во копата сено.
Изрази
Ја завре главата во песок - се крие од тешкотии.
Изведенки
1. завира несв.
(се) завираат
2. завирање ср.
глаг. им.