а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

завреви

завреват
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 28430
Почне да вреви.
Примери:
Сите завревија во еден глас.
Тој завреви силно и ги покани на трпеза.
Изведенки
завревува несв.
завревуваат