а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заврви

заврват
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 33367
Почне да врви.
Англиски: walk
Примери:
Околу ридот заврвија војници.
По патот заврвија децата од училиште.
Заврвија годините како вода.