а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

завој

мн. завои
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 5500
1. Долга лента од газа или платно што служи за преврзување и заштита на повреден дел од телото.
Англиски: bandage Албански: fashë
Употреба: Медицина
Примери:
Левата рака му беше преврзана со бел завој.
Во торбата секогаш носеше завои и лекови.
2. свијок
Англиски: turn Албански: kurba
3. Промена во развојот на нешто.
Англиски: change Албански: ndryshim
Употреба: Преносно значење
Примери:
Требаше да се извршат радикални завои и престројувања.