а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

завојувач

мн. завојувачи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 15299
Тој што води освојувачка војна.
Англиски: conqueror
Примери:
Тој бил прославен војсководач и завојувач.
Изведенки
завојувачки прид.
завојувачкиот