а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

завод

мн. заводи
Вид збор: Именка, машки род
Установа, институција.
Англиски: institute
Употреба: Административен термин
Примери:
Педагошки завод.
Хигиенски завод.
Хидрометеоролошки завод.
Изведенки
заводски прид.
заводскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи