а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заводник

мн. заводници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 22899
Тој што заведува, што освојува, што има успех во љубовта.
Англиски: seducer
Примери:
Тој е голем заводник.
Изведенки
1. заводница ж.
мн. заводници
2. заводничка ж.
мн. заводнички
3. заводнички прид.
заводничкиот
Пример: заводнички поглед