а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

завлече

завлечат; завлечи, завлечете; завлеков, завлекоа; завлекол, завлекле; завлечев, завлечеа; завлечел; завлечен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 5727
1. Почне да влече нешто не одвојувајќи го од површината, да носи нешто.
Англиски: pull Албански: tërheq
Примери:
Воловите ги завлекоа тешките греди.
Жените го завлекоа килимот по скалите.
2. (за човек) Однесе насила, влечејќи.
Англиски: drag Албански: tërheq
Примери:
Војниците го завлекоа старецот кон ѕидот.
3. (за вода) Однесе насила, влечејќи.
Англиски: carry away Албански: tërheq
Примери:
Водата го завлече телото на давеникот.
Реката ги завлече откорнатите стебла.
4. Тешко, отежнато се движи, криви.
Англиски: limp Албански: çaloj
Примери:
Момчето ја завлече ногата по операцијата.
5. Вовлече, пикне нешто во друго нешто.
Англиски: slip Албански: shkas
Примери:
Децата ги завлекоа главите во рамењата и останаа зачудени.
Ја завлече раката под шинелот.
6. Многу одолжи, одложи нешто повеќепати.
Англиски: delay Албански: vonoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Не знаеше кој ја завлекол работата.
Тој го завлече последниот испит цела година.
7. привлече, заведе
Англиски: attract Албански: tërheq
Примери:
Тој се надева дека и него ќе го завлече хуманиот лекарски повик.
Остави да го завлече вревата на разврвената улица.
8. (се завлече) Се вовлече, се пикне некаде.
Англиски: slip Албански: tërheq
Примери:
Прошета крај реката и се завлече во врбаците.
Се завлеков под грмушките.
9. (се завлече) Се одолжи, предолго потрае.
Англиски: delay Албански: tërheq
Примери:
Решавањето на проблемот се завлече неколку години.
Изведенки
1. завлекува несв.
(се) завлекуваат
2. завлечува несв.
(се) завлечуваат
3. завлекување ср.
глаг. им.
4. завлечување ср.
глаг. им.